Centra medyczna oferują swoim pacjentom kompleksowe usługi, które obejmują szeroki wachlarz badań oraz testów diagnostycznych, które wykonywane są z użyciem zaawansowanego sprzętu. Do najczęściej stosowanych technik diagnostycznych trzeba zaliczyć w głównej mierze badanie USG, rezonans magnetyczny, jak również zdjęcia rentgenowskie. Są to tak zwane techniki obrazowania, które starannie pozwalają namierzyć zmiany występujące na przykład w układzie kostnym człowieka.
Zdjęcia rtg służą między innymi do obrazowania układu szkieletowego człowieka, a więc stanowią podstawowe badanie diagnostyczne w ortopedii.
Diagnostyka – zdjęcie rentgenowskie
Głównie powinniśmy wiedzieć, że istnieją dokładnie określone przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie u niektórych pacjentów zdjęcia rentgenowskiego. Takim szczególnym przypadkiem są kobiety w ciąży, ponieważ płody zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju są bardzo nieodporne na działanie promieni rentgenowskich. Do wykonywania fotografii rentgenowskich służą specjalne aparaty RTG. Ich praca oparta jest na zasadzie, że różnorodne tkanki, a przede wszystkim tkanki miękkie a także kości w różnym stopniu pochłaniają promieniowanie rentgenowskie. Dzięki temu możliwe jest zyskanie szczegółowego obrazu, przykładowo układu szkieletowego czy konkretnego narządu, przykładowo płuc. Właśnie dlatego prześwietlenie RTG stanowi podstawowe badanie diagnostyczne w pulmonologii, które pozwoli rozpoznać stany zapalne a także chorobowe w obrębie tkanki, w głównej mierze tj. rozedma płuc, mechaniczne uszkodzenie tkanki płuc, nowotwory czy zapalenie płuc. Badania RTG są także fundamentem diagnostyki w sytuacji urazów czy chorób układu szkieletowego. Wytwarza się prześwietlenia RTG kręgosłupa, konkretnych odcinków, a zatem krzyżowego, lędźwiowego piersiowego i szyjnego. Dzięki takim zdjęciom rentgenowskim można np namierzyć występujące w obrębie kręgosłupa zmiany rozwojowe czy nowotworowe, jak również zapalenie stawów. Lekarze wykorzystują również aparaty RTG do wykonywania zdjęć rtg klatki piersiowej. W ten sposób można rozpoznać zapalenie płuc, niemniej jednak też wykryć zmiany anatomiczne występujące w obrębie innych narządów, takich jak serca czy tarczyca. Jak się okazuje, zdjęcia RTG to podstawowe narzędzie diagnostyki.
Zobacz również: rentgenlodz.pl