Biznes w mediach społecznościowych

Biznes w mediach społecznościowych

Nieprosto wyobrazić sobie dziś upowszechnienie witryny internetowej bez dobrej kampanii w mediach społecznościowych. W końcu wszyscy mamy profil na Facebooku, wielu z nas ma go także na Twitterze czy na Instagramie. A skoro tak, to mają je również nasi potencjalni klienci.

Dużym zaniedbaniem jest więc nieobecność tam naszej marki. By jednak przeprowadzić dobrą kampanię w social media, trzeba mieć dobrą strategię. Nie wystarczy wyłącznie publikować posty na tablicy Facebooka. Konieczne jest również zachęcanie użytkowników do aktywności, wsłuchiwanie się w to, co mają oni do powiedzenia, uwzględnianie tych informacji w rozwoju firmy i tym podobne.
Najczęstsze błędy w social media
Promowanie strony w internecie musi być możliwie najbardziej naturalne, i kampanie w mediach społecznościowych nie są tu żadnym wyjątkiem. Nie można więc:

Generować za dużej ilości wpisów. Wówczas nasz ewentualny klient będzie odbierał to jako spam i przestanie nas obserwować.
Opierać swojej treści jedynie na reklamach. Standardem we współczesnej branży SEO jest content marketing, dlatego publikowane przez moją firmę wpisy nie mogą być tylko zachętą do zakupu itp. Inaczej, muszą to być rzeczy praktyczne, które interesują naszego ewentualnego klienta.
Nudzić swoich użytkowników. Sporo firm wkleja na swoich mediach społecznościowych te same informacje każdego dnia, niemniej jednak taka iteracja na 100 procent nie zbuduje pozytywnego wizerunku ich marki.

Innymi słowy: kampania w social media musi opierać się na jakości publikowanej treści. Tekst musi zachęcać, musi angażować, musi prowadzić do aktywności ze strony użytkownika. Nie może być bełkotem znanym z telewizji czy radia, gdzie widzowie czy słuchacze są wyłącznie odbiorcami – tutaj powinna zachodzić relacja partnerska. Firma i jej ewentualny klient to partnerzy, którzy słuchają i szanują siebie nawzajem.
Marketing społecznościowy to przyszłe miesiące?
Wielu ekspertów twierdzi, że tradycyjne pozycjonowanie stron, oparte wyłącznie na wynikach wyszukiwania, w końcu przejdzie do lamusa. Zastąpić je ma właśnie marketing społecznościowy. Czy tak się stanie? Nieprosto powiedzieć, aczkolwiek już dziś nie można przecenić roli social media w pozyskiwaniu klientów. Wynika to m. in. z dynamicznego rozwoju tych mediów oraz dodatkowo z możliwie największego dostosowania ich do naszej codzienności. Może warto zatem inwestować już nie tylko i wyłącznie w tradycyjne linkowanie, niemniej jednak także chociażby w reklamę sponsorowaną na Facebooku?
Zobacz więcej: pozycjonowanie abonamentowe.