Jak wygląda test internetu?

Znaczna większość osób korzysta dzień w dzień z internetu. Bywa natomiast, że mamy poważne kłopoty, ponieważ strony www wczytują się wolno, a my np nie możemy załadować naszego ulubionego filmu czy serialu w sieci. W takim wypadku bardzo możliwe jest to, że nie szwankuje nasz sprzęt, na którym korzystamy z internetu, niemniej jednak sama usługa łącza internetowego.

Jeśli nie mamy pewności, czy problem tkwi w urządzeniu, czy raczej w usłudze oferowanej przez dostawcę internetu, warto skorzystać z bardzo prostego w obsłudze narzędzia, które pozwala sprawdzenie głównych parametrów łącza internetowego. Takim narzędziem dostępnym w internecie jest speed test. Skorzystanie z tego testu jest bardzo łatwe, z całkowitą czyli stu procentową pewnością każdy bez problemu sobie z tym poradzi.
Test na szybkość internetu – dlaczego warto skorzystać?
Tak jak wspomniano wyżej, test prędkości internetu umożliwia nam poznać podstawowe parametry łącza internetowego, dzięki czemu będziemy w stanie wykluczyć na przykład awarię czy oczywiste nieprawidłowości w urządzeniu, na którym korzystamy z internetu, a więc np laptopa czy tabletu. Pamiętajmy jednakże o tym, by skorzystać z testów bardzo wysokiej jakości, które podają wiarygodne wyniki. Obecnie zalecany jest, ażeby skorzystać z narzędzi, które oparte są na technologii html5, a nie na technologii Flash. Testy prędkości Internetu podają trzy podstawowe parametry łącza internetowego, a mianowicie szybkość pobierania, szybkość wysyłania, są to parametry podawane w Mb/s. Trzecim priorytetowym parametrem jest ping, czyli wartość opóźnienia w ms. Dzięki wartościom tych trzech podstawowych parametrów będziemy w stanie określić jakość usługi, ażeby przykładowo zweryfikować, czy jest ona zgodna z zapewnieniami dostawcy internetu, które zostały ujęte w umowie. Pamiętaj mi również o tym, że taki test prędkości należałoby wykonywać o różnych porach dnia, a zatem np w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy obciążenie sieci jest spore, ale także godzinach na przykład porannych oraz w weekendy. Kilka różnorakich pomiarów da nam obraz jakości usługi. Warto wspomnieć też o tym, że w trakcie wykonywania testu nie musimy skorzystać z internetu, a przy tym powinniśmy też wyczyścić przed wykonaniem testu pamięć podręczną przeglądarki.

Źródło: test szybkości internetu.