Skanowanie 3d – na czym polega?

Technologia 3d okazała się innowacyjna oraz niebywale użyteczna. Znalazła użycie w różnorakich dziedzinach życia oraz gałęziach gospodarki. Znacząca większość z nas kojarzy technikę 3d z projekcjami w filmów w kinach albo z drukowaniem przestrzennym.

Druk 3d, który polega na wytwarzaniu obiektu fizycznego poprzez nakładanie kolejnych warstw użytego materiału, jest stosowany między innymi w medycynie a także w budownictwie do przygotowywania prototypów oraz modeli. Co interesujące, drukowanie 3d znalazło również zastosowanie w przygotowywaniu gotowych komponentów do tworzenia domów modułowych. Inwestycje tego typu wyróżniają się bardzo szybkim czasem realizacji oraz zaangażowaniem mniej licznej ekipy, co wiąże się z redukcją kosztów wzniesienia budynku.
Technologia 3D, co warto mieć świadomość tego na ten temat?
Godną uwagi techniką jest skanowanie 3d, które polega na odwzorowaniu kształtu obiektu albo otoczenia rzeczywistego za pomocą zbierania danych. Gromadzenie informacji dotyczących kształtu obiektu odbywa się za pomocą skanera 3d, który dzięki technologii laserowej kreuje skany dosłownie ze znacznej odległości. Ta właściwość została wykorzystana w branży budowlanej do sporządzania inwentaryzacji budynków trudnodostępnych. Jest to zatem technika, która daje możliwość w bezpieczny sposób zeskanować obiekty, które przykładowo grożą zawaleniem albo znajdują się w miejscach o utrudnionym dostępie. Jak się okazuje, skan 3d z powodzeniem jest wykorzystywany w budownictwie do sporządzania precyzyjnych pomiarów, jak również opracowywania modeli oraz przygotowywania prototypów. Jedną z najważniejszych właściwości skanowania 3d jest to, że pomiar jest szalenie precyzyjny, dokładność sięga do 1 mm. Natomiast skanowanie przestrzenne wykorzystywane jest także w innych branżach oraz dziedzinach życia. Dobrym przykładem jest medycyna i projektowanie protez a także ortez, które doskonale dopasowują się do pacjenta. Także w stomatologii skaner 3d znalazł szerokie zastosowanie do przygotowywania modeli implantów. Jest to technika bezdotykowa, która umożliwia zebrać wszelkie kluczowe informacje dotyczące kształtu w sposób bezinwazyjny. Skanowanie przestrzenne służy też do digitalizacji zabytków oraz cyfrowej archiwizacji zasobów instytucji kulturalnych.
Polecamy: artec 3d eva.