Fotowoltaika – co trzeba wiedzieć?

Kolektory słoneczne przed kilkoma lat pozyskały ogromną popularność. Wciąż są na prawdę często montowane na dachach. Natomiast niedawno pojawiło się jeszcze inne rozwiązanie wykorzystujące energię Słońca, a mianowicie fotowoltaika, która zajmuje się wytwarzaniem czystej energii pochodzącej z odnawialnego źródła energii.

Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, niemniej jednak też korzystne. Szacuje się, że świetnie dobrany system paneli fotowoltaicznych jest inwestycją, która zwraca się w ciągu kilku lat.
Systemy oparte na energii słonecznej
Panele to niejedyne rozwiązanie bazujące na odnawialnych źródłach energii. Warto być świadomym, że nie tylko i wyłącznie Słońce może być wykorzystane do produkcji ekologicznej energii. Innym odnawialnym źródłem energii jest wiatr. Energia kinetyczna wiatru jest wykorzystywana w elektrowniach wiatrowych. Z kolei ruch wody rzecznej albo pływów czy fal morskich jest wykorzystywany w elektrowniach wodnych. Energia słoneczna jest wykorzystywana nie tylko w panelach fotowoltaicznych, ale też w kolektorach słonecznych. Kolektory słoneczne, czyli solary, przekształcają energię słoneczną w ciepło. To ciepło jest wykorzystywane w warunkach domowych lub przemysłowych do podgrzewania wody użytkowej. W gospodarstwach domowych może posłużyć także do wspomagania pracy centralnego ogrzewania. Jest to więc rozwiązanie ekologiczne, które daje możliwość zaoszczędzić na rachunkach za ciepłą wodę. Panele fotowoltaiczne, choć bardzo podobne do umieszczanych na dachach kolektorów działają jednak przeciwnie i odznaczają większymi możliwościami wykorzystania. Ich działanie polega na przekształcaniu energii słonecznej w energię eklektyczną, czyli tak zwany czysty prąd, który może być zastosowany w takich samych celach jak prąd pochodzący z zasilania sieciowego. Dzięki technologii fotowoltaicznej można znacząco obniżyć koszty dostawy energii ze źródeł zewnętrznych. Jak się okazuje, instalacje fotowolaiczne są z powodzeniem stosowane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w przedsiębiorstwach o dużym zapotrzebowaniu energetycznym a także gospodarstwach rolnych, które po zmianach na model zmechanizowany też cechują się znacznym poborem energii eklektycznej. W tak zaistniałych okolicznościach panele montowane są na specjalnych konstrukcjach.
Zobacz więcej: fotowoltaika ciechanów.