Do czego służą panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się coraz częściej. Jest to dziedzina zarówno nauki jak i techniki, która zajmuje się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność uzyskały kolektory słoneczne, zwane przeciwnie solarami, jednakże działanie paneli i kolektorów jest różnorakie.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, jednak to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Natomiast kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnorakich celów. Jednakże najczęściej stosuje się je do ogrzewania wody użytkowej albo basenowej. Czasem również wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a zatem instalacje fotowoltaiczne a także solary, są do siebie bardzo podobne. Znacząca większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe możliwości zastosowania dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnych celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne tj.: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można korzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Istotne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, ażeby miejsce jego montażu było świetnie nasłonecznione, a więc dach powinien być nachylony pod najlepszym kątem a także skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie należy się przejmować, jeżeli nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być również montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są np w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy również spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Używając instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie na prawdę dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a nawet uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeżeli zatem jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy sposobność własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Źródło informacji: panele fotowoltaiczne włocławek.