Rozpoczęcie raczkowania

Kiedy jest zdecydowanie najlepszy czas na rozpoczęcie raczkowania? Nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest ono z natury subiektywne. Jednakże na podstawie osobistych doświadczeń większość rodziców uważa, że zdecydowanie najlepszy czas na rozpoczęcie raczkowania to mniej więcej sześciu miesięcy. To wówczas dzieci zaczynają rozwijać poczucie równowagi i mogą kontrolować ruchy górnej części ciała.

od kiedy dziecko raczkuje to na tym etapie zaczynają także rozwijać swoje zdolności motoryczne. Czołganie daje niemowlętom sposobność poznania ich otoczenia i [+] poznania sposobu poruszania się. W dodatku raczkowanie gwarantuje poczucie spełnienia i pomaga rozwinąć poczucie samospełnienia.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

To pytanie często zadawane przez rodziców. Ogólnie natomiast większość ekspertów uważa, że dzieci powinny zacząć chodzić w wieku około dwóch lat. Na tym etapie dzieci są w stanie lepiej zrozumieć i kontrolować swój ruch. Są też w stanie komunikować się i współdziałać z innymi przy użyciu swoich umiejętności językowych. Rozpoczęcie chodzenia w tym wieku pomaga też budować zdrową samoocenę i pewność siebie.

Jakie są korzyści z raczkowania i chodzenia w tym wieku?

Czołganie się i chodzenie to istotne etapy rozwoju dziecka. Gwarantują niemowlętom możliwość uczenia się i poznawania ich otoczenia. Czołganie rozwija także u dziecka poczucie równowagi i lokomocji. Co więcej raczkowanie może zwiększyć siłę mięśni i mobilność dziecka. Chodzenie pomaga także rozwijać zdolności motoryczne dziecka. Pomaga również rozwijać umiejętności poznawcze dziecka, kwalifikacji społeczne i umiejętności komunikacyjne.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko powinno raczkować, a kiedy chodzić. Prawie każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie dlatego od kiedy dziecko zaczyna chodzić można powiedzieć to zależy. Jednakże na podstawie osobistych doświadczeń znacząca większość rodziców uważa, że najlepszy czas na rozpoczęcie raczkowania to mniej więcej sześciu miesięcy. To wówczas dzieci zaczynają rozwijać poczucie równowagi i mogą kontrolować ruchy górnej części ciała.

Kiedy dziecko raczkuje, powinno postępować w zgodzie z następującymi wskazówkami: – Trzymaj luźno dłoń dziecka i pomóż mu iść naprzód w spokojnym tempie. Staraj się nie ciągnąć zbyt mocno ani nie pchać ich w żadnym kierunku; zamiast tego pozwól, aby ich ruchy Cię prowadziły. Kiedy zaczyna podnosić stopy z ziemi, jest to odpowiedni znak, że jest gotowy na bardziej samodzielne ruchy.-Zachęcaj dziecko, wskazując rzeczy wokół siebie i komentując to, co robi – zachęci to do większej eksploracji i edukacji! Jeśli to niezbędne, spróbuj użyć słów takich jak „góra” albo „na dół”, kiedy wskazujesz swojemu maluszkowi, gdzie ma iść dalej.
Polecamy: od kiedy dziecko zaczyna chodzić.