Blog o pieniądzach

Finanse to często temat traktowany po macoszemu. Kończymy studia, idziemy na etat i co kilka lat cieszymy się z jakiejś podwyżki. W każdym momencie jednak jest za niewiele pieniędzy.

U jednych (o zgrozo!) brakuje na jedzenie, innym na nowy samochód, Jak zatem zadbać o swoje finanse? Najpierw powinno się nauczyć się oszczędzać środki finansowe, ponieważ wyższe zarobki, które wydamy w całości nie pomogą w budowaniu dobrobytu. Jak oszczędzaj i jak zarabiać? Poniżej przedstawiamy kilka porad.
Jak oszczędzać pieniądze?

Efektywne oszczędzanie to głównie sposób myślenia. Nie ,,odbieramy sobie przyjemności”, a ,,budujemy lepszą przyszłość”. Jest kilka rodzajów oszczędzania. przyjrzyjmy się im bliżej.
Poduszka finansowa

Każdy, niezależnie od zysków, powinien mieć odłożoną kwotę na ,,białą godzinę”. Nie używamy potocznego negatywnego stwierdzenia, ponieważ to czego czekamy, pojawia się w życiu. Aby obliczyć, ile wymaganie na miesięczną poduszkę finansową, dodajemy wszystkie wydatki, które w typowym okresie 30 dni nas spotykają: mieszkanie/ dom, prąd, kino, spa. Trzymiesięczna poduszka finansowa to podstawa, ale najlepszym pomysłem jest odłożenie rocznej. Brzmi strasznie? Przypomnijmy sobie zatem sytuację, gdy zarządzenia odgórne, związane z sytuacją zdrowotną świata, uniemożliwiły niektórym pracę na czas kilku miesięcy.
Oszczędzanie bieżących wydatków

Nie każdy potrzebuje abonamentu na telefon za 100 złotych miesięcznie. Dostępne (w 2022) są nawet opcje za 9 złotych! O ile zbyt dużo nie dzwonisz albo wyłącznie piszesz smsy, rozważ taką opcję. Tożsamo z wychodzeniem do restauracji, kina czy kupowaniem kawioru. Nie wszystko jest niezbędne i w pewnych sytuacjach można wyszukać korzystniejsze warianty.
Jak zarabiać środki finansowe?

Gdy już umiemy oszczędzać, pora rozpocząć zarabiać więcej, i głównie, w lepszy sposób. Etat może i wygląda bezpiecznie, niemniej jednak jedynie na miesiąc, bo tyle trwa zwykle okres wypowiedzenia. Uzależnienie od szefa i stały dochód nie sprawią, że Twoje finanse będą w lepszej kondycji. Rozważ dodatkową pracę po godzinach, założenie firmy i budowanie aktywów, które to z kolei wytworzą dochód pasywny. Zarabiaj etycznie i z głową, a w tym pomoże na przykład książka Roberta Kiyosakiego Bogaty ojciec, biedny ojciec.

Powodzenia na drodze do lepszych finansów!
Więcej: stare ubrania na sprzedaż.